Adaptorul UTP mamă – 2 x mamă este un adaptor pasiv cu conectori RJ45 (8P8C), utilizat pentru conectarea sau distribuirea cablurilor de rețea Ethernet în aplicații de cablare structurată. Acesta permite conectarea rapidă a cablurilor terminate cu mufe RJ45, fiind util pentru prelungirea conexiunilor sau pentru anumite configurații de rețea și telefonie compatibile.
Este important de reținut că acest tip de adaptor este un dispozitiv pasiv și nu funcționează ca un switch de rețea. Pentru utilizarea simultană a două conexiuni Ethernet independente sunt necesare echipamente compatibile și o configurație corespunzătoare a rețelei.
Specificații tehnice
Tip produs: adaptor/cuplor RJ45 tip Y
Configurație conectori: 1 × RJ45 (8P8C) mamă – 2 × RJ45 (8P8C) mamă
Tip conector: RJ45 (8P8C)
Compatibilitate: cabluri UTP/FTP terminate cu mufe RJ45
Categorie cablu compatibilă: Cat5/Cat5e
Utilizare: prelungirea conexiunilor Ethernet, cablare structurată, aplicații de rețea și telefonie compatibile
Tip funcționare: adaptor pasiv, fără componente electronice active
Material carcasă: plastic
Material contacte: aliaj metalic
Viteză maximă de transfer: depinde de categoria cablurilor și de configurația instalației
Alimentare: nu necesită
Conținut pachet: 1 × adaptor UTP RJ45 mamă – 2 × RJ45 mamă
Adaptorul reprezintă o soluție compactă și ușor de utilizat pentru interconectarea cablurilor RJ45 în aplicații de rețea, fără a necesita alimentare sau configurare suplimentară.
Produs: Adaptor utp mama-2xmama